Lazer Cam Tüp

Lazer Tüp

Lazer kesim ve lazer kazıma makinesinde kullanılır. Lazer tüpler çeşitlerine göre cam tüp veya metal tüp şeklinde birkaç farklı tasarıma sahiptir. Çoğunlukla sistemlerimizde, basınçla sıkıştırılmış Karbondioksit (Co2) gazı bulunan lazer cam tüp ve lazer metal tüp kullanılmaktadır.Metal markalama ve metal lazer kesim makinalarında ise fiber laser kaynakları kullanılmaktadır. Fiber laser kaynakları lazer metal ve lazer cam tüplere göre yapısı gereği çok daha uzun ömürlüdürler.

Fiber Laser

Fiber laserin yararlı olmasının ilk nedeni, lazer gücünün sürekli kararlı olmasıdır. Lazer ışını elde etmek istediğimizde, genellikle güvenli bir şekilde taşımak için bir optik fibere ihtiyacımız var. Fiber optikler daha fazla mesafede, zor şartlar altında uzun süre bakım ve onarım gerektirmeden çalışabilir. Fiber lazere alternatif Co2 lazerler ise aynalar arasında yansıtılır, ancak bunların çok hassas merkezlenip,  hizalanmış olması gerekir. Konusunda uzman kişiler tarafından merkezlendiğinde etkin güç elde edilir.

Lazer Güçleri

Pleksiglas (Akrilik), Sunta MDF (Ahşap) ve Kontraplak, Deri, Tekstil (Kumaş) kesim işlerinde kullanılan tüpler genelde 30 watt ile 800 watt arasındadır. Ortalama 3.000 – 30.000 saat kullanım ömrüne sahiptirler. Firmamız Rofin Marka lazer metal tüp tercih etmektedir.

Soğutma Sistemleri

Belirli bir gücün üzerinde bulunan lazer tüpler hızlı soğutma sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Örneğin 10 watt – 50 watt arasında bulunan metal tüpler çoğu markanın tasarımında hava soğutmalı olarak üretilmişlerdir. Hava ile soğutma sistemi bu türlü düşük güçteki lazer tüpleri için uygundur, fakat aynı şeyi yüksek wattlı lazer tüpler için söyleyemeyiz. Lazer makinelerinde kullanılan su soğutma sistemlerinin genel adına (Chiller) denilmektedir.

Bağlı bulunduğu lazer tüpünün büyüklüğü ve gücüne göre üretilebilinen ve sistemi soğutmak için tasarlanan yardımcı makinadır. Lazer soğutucu chiller kasası içerisinde bulunduğu sisteme göre yetebilecek su tankı, su devirdaim pompa motoru, Su tankı içerisinde kapalı devre gaz dolaşım sistemine gerektiğinde sıcak gerektiğinde soğuk gaz basamaya yarayan ekovat gaz motor sistemi, su ısısını istenilen seviyede tutabilmesi için bir elektronik gösterge ve ayar paneli ve tüm bu elektrikli ve elektronik parçaların senkron bir şekilde çalışabilmesini sağlayan anakart bulunmaktadır.